ÚS odmítl stížnosti guru Járy a jeho spolupracovnice proti trestu

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti Jaroslava Dobeše alias gurua Járy a jeho spolupracovnice Barbory Pláškové. Zakladatel neakreditované esoterické školy Poetrie se podle verdiktu s přispěním Pláškové dopustil v letech 2004 až 2007 série znásilnění. Mají si odpykat 5,5 roku, respektive pět let ve vězení. Byli souzeni jako uprchlí. ÚS jejich stížnosti odmítl pro zjevnou neopodstatněnost.

Česká policie stále vede Dobeše a Pláškovou mezi hledanými osobami. Žili na Filipínách, požádali tam o náboženský azyl. Podle posledních dostupných rozhodnutí v trestní linii kauzy se nacházejí ve filipínské vydávací vazbě.

Soudy v Česku dvojici nejprve pravomocně odsoudily za jedno prokázané znásilnění. Později se justice zabývala ještě dalšími případy, avšak uložený trest se nezměnil, přestože v rozsudku přibylo dalších šest prokázaných znásilnění. Ústavní soudci se nyní zabývali zejména druhou, navazující částí procesu. Nezjistili žádné porušení základních práv.

Dobeš a Plášková ve stížnostech například uváděli, že nebyly splněny podmínky pro vedení trestního řízení proti nim jako proti uprchlým. Trestnímu řízení se prý nechtěli vyhýbat. Do Česka nemohou, protože jsou na Filipínách omezeni na svobodě.

„Obecné soudy i v nyní posuzovaných napadených rozhodnutích přesvědčivě dovodily, že stěžovatelé nadále v cizině pobývají v úmyslu nepodrobit se jurisdikci České republiky,“ reagoval ÚS. Nedal zapravdu ani námitkám, které se týkaly dokazování a dalšího postupu českých soudů.

Dobeš podle pravomocného verdiktu na různých seminářích takzvaně odháčkovával ženy. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle verdiktu je Plášková přivedla do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. U některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha.