Německý vicepremiér chce ponechat do 2030 strop na energie pro některé provozy

Německý ministr hospodářství a náměstek spolkového kancléře Robert Habeck ze Zelených chce ponechat do roku 2030 limit na ceny elektrické energie pro těžký průmysl a jiné energeticky náročné provozy. Cílem opatření je, aby tento průmysl neodešel z Německa a Evropy, píše agentura DPA. Limit, nad který by stát částečně náklady na nákup energií proplácel, by Habeck chtěl stanovit na šest eurocentů za kilowatthodinu (1,4 koruny).

To by stálo německou státní kasu až 30 miliard eur (zhruba 700 miliard korun). Podle stanice Deutsche Welle je však otázkou, zda by Evropská unie nepovažovala takový limit za nepovolenou státní podporu firmám.

Pro energeticky náročný průmysl platí cenový limit do konce letošního roku. Podle Habecka se opatření osvědčilo, a proto by ho chtěl prodloužit až do roku 2030. Cílem je, aby energeticky náročné firmy pod tlakem rostoucích ekologických regulací neodešly do států mimo Evropskou unii, kde platí mírnější nařízení nebo kde jim vlády jsou ochotné poskytnout větší dotace. „Nesmíme promarnit to, čeho jsme dosáhli,“ řekl Habeck. Podle něj si Německo ani Evropa nemohou dovolit ztrátu klíčové části svého průmyslu.